România învinge Cehia cu 3-2 în Fed Cup

România a învins Cehia, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 3-2, duminică seara, la Ostrava, după victoria dramatică a perechii Irina Begu/Monica Niculescu în faţa cuplului Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, cu 6-7 (2), 6-4, 6-4.

România s-a calificat în semifinalele competiţiei un succes fantastic şi va juca în penultimul act contra Franţei.

Begu şi Niculescu, recent campioane la Hua Hin în proba de dublu, au reuşit o victorie splendidă, după două ore şi 53 de minute, în faţa celei mai bune perechi din lume.

În primul set s-a mers cu serviciul până la 3-3, când gazdele au făcut primul break. Au urmat alte trei break-uri, iar în cele din urmă s-a ajuns în tiebreak, unde cehoaicele au reuşit o serie de şase puncte consecutive de la 1-2.

În setul al doilea, româncele au început cu break şi şi-au păstrat acest avantaj până la finalul setului, adjudecat cu 6-4. Begu şi Niculescu au început cu break şi setul decisiv, dar apoi Krejcikova şi Siniakova au câştigat imediat contra serviciului. Româncele au făcut un nou break şi s-au desprins la 3-1, apoi au avut 4-2. Perechea cehă făcut un nou break, iar apoi a egalat, 4-4, dar Begu şi Niculescu au câştigat la zero pe serviciul cehoaicelor, iar apoi au parafat victoria cu 6-4.

Begu şi Niculescu, susţinute frenetic de un grup de suporteri români, s-au completat foarte bine una pe alta, au reuşit execuţii incredibile, au comis şi erori, dar au adus o performanţă istorică.

Româncele au avut 6 duble greşeli, cehoaicele au făcut 3, procentajele la serviciu au fost apropiate, 61% pentru românce la primul, 62% pentru cehoaice, 46%-41% la al doilea, gazdele au avut 44-41 la winners, dar au făcut şi mai multe erori neforţate, 52-39.